SON ZAMANLARIN ÇOK KONUŞULAN DİZİSİ: SQUID GAME

 SON ZAMANLARIN ÇOK KONUŞULAN DİZİSİ: SQUID GAME
Okunuyor SON ZAMANLARIN ÇOK KONUŞULAN DİZİSİ: SQUID GAME

17 Eylül 2021 tarihinde Netflix’de yayınlanan dizi izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. Hwang Dong-hyuk tarafından yazılan ve yönetilen Güney Kore yapımı olan bu diziyi Yönetmen Hwang Dong-hyuk, aslında dizinin senaryosunu 2008 yılında yazmaya başlamış ve 2009 yılında tamamlamıştır. Ancak yatırımcılar senaryoya pek sıcak bakmadıkları için dizi 2019 yılında çekilebilmiştir.

Dizi, maddi açıdan zorluk çeken yüzlerce kişi beklemedikleri anda ilginç bir davetle karşılaşırlar. Geleneksel çocuk oyunlarının oynatıldığı ve sonunda yüklü bir para ödülü olan bir yarışma davetidir bu. Ancak bu oyunlar zannedildiği gibi masum sonuçlar doğurmaz. Oyunda başarılı olamayanlar ölümle cezalandırılmaktadır.

Dizide yapılan bazı tezatlıklar da var örneğin; masum renk gibi görünen pembe rengin silahlı görevliler tarafından giyilmesi, yapılan anonsların kibar bir şekilde söylenmesi, çocuk oyunlarının oynatılması ve bu oyunların sonunda insanların öldürülmesi, ölen oyuncuların hediye paketi tarzında bir yere konulması gibi.

Dizide oyuncuların giymiş olduğu yeşil kıyafetler yönetmenin lisedeyken giydiği spor üniformasıymış.  Görevlilerin giydiği pembe kıyafetler de karıncalardan ilham alınmış. Görevlilerin maskelerindeki şekiller ise; daireler işçileri, üçgen askerleri, kare de yöneticileri temsil etmektedir.

dizi

Dizideki 456 rakamının da bir anlamı vardır. Oyuncu Gi-Hun’un sahip olduğu 456 numara bütünlüğü ve dürüstlüğü temsil etmektedir.

456

Birçok dizi ve filmlerde kalabalık sahnelerde bilgisayar efekti kullanılır. Ancak Squid Game dizisinde ilk oyunda gerçekten de 456 kişi kullanılmış ve o oyundaki dev bebek de efekt değil onu da gerçekten yapmışlar.

dev bebek

Oyuncuların oyuna giderken kullandığı renkli merdivenler de ünlü Hollandalı ressam M.C. Escher’in Relativity eserinden esinlenilmiştir.

mc. escher

squid-game_

Yorum Yap