Teknoloji Nedir?

 Teknoloji Nedir?
Okunuyor Teknoloji Nedir?

Bu yazımda detaylı olmayacak şekilde ve olabildiğince az terim kullanarak teknolojiden bahsedeceğim.

Teknoloji Nedir?

Teknolojinin birden fazla bakış açısı ve tanımı vardır ancak en kısa ve sade biçimde anlatmak gerekirse teknoloji, bilim sayesinde elde ettiğimiz bilgileri günlük hayatta insanların yaşamasına yardımcı olmak için kullanmaktır. Ayrıca teknoloji bilimin ilerlemesine de yardım eder. Yani teknoloji ve bilim birbirine destek çıkar diyebiliriz, dolayısıyla bilim ve teknoloji birbirine paralel ilerler. Bilim ne kadar gelişirse teknoloji de o kadar gelişir.

Teknolojinin Olumlu Ve Olumsuz Yönleri

Teknolojinin günlük hayatımızdaki faydalarına değinmek istersek, çok çok fazladır ve hayatımızda öyle bir yer kaplamaya başlamıştır ki güncel teknolojiler olmadan şu an herhangi bir insan yaşamını kolay kolay idame ettiremiyor. Teknolojinin en büyük faydası yaptıklarının yanında zaman da kazandırıyor olması. Bilgiye ulaşırken bize büyük ölçüde kolaylık sağlaması, ev işlerinde yapılması gereken yükü hafifletirken zamanımızı da harcamaması, ulaşımda normal koşullarda insan gücüyle haftalar, aylar sürecek yolların teknolojii yardımıyla günler, bazen saatler içerisinde gidilebiliyor olması teknolojinin bize kazandırdığı zamanı en iyi şekilde gösteriyor. Dolayısıyla teknoloji hayatımızın her alanında etkin bir biçimde vardır ve faydaları nereden bakarsak bakalım oldukça değerlidir.

Ancak maalesef ki teknoloji her şeyiyle harika ve zararsız  diyemeyiz. 

Cebimizdeki telefonların, masamızdaki bilgisayarların, ünitenin üstündeki televizyonlarımızın uzun süreli kullanımı hem kendisine yavaş yavaş bağımlı ediyor, hem de göz, akıl ve vücut sağlığımızla oynuyor. Ayrıca bize teknolojinin en büyük yararlarından olan zaman faktörünü bağımlılık yapmasından dolayı yok ediyor ve zaman kazandırmaktan ziyade zaman kaybettiriyor. Yani teknoloji bazen en büyük yaratılma amaçlarıyla ters düşebiliyor. Bu ters düşmeye bir örnek de hepinizin tahmin edebileceği gibi sosyal medya benzeri teknolojilerin kullanımı. Bize büyük zarar verenler arasında bulunan sosyal medyanın varoluş amacı insanların sosyalleşmesiyken, sosyal medyada çok fazla vakit geçiren insanların çevresiyle daha az etkileşimde bulunduğu, daha az insanla muhatap olduğunu ve daha az sosyalleştiğini görüyoruz. Tabii bunun sebepleri sadece biz değiliz, bu teknolojileri üreten şirketlerin de bu durumda payı var. Sonuçta şirketler kâr amacı güden kuruluşlar ve para kazanmak zorundalar. Onların teknolojileriyle ne kadar çok vakit geçirirseniz o kadar çok para kazanıyorlar, dolayısıyla uygulamaları çoğu zaman kendisiyle vakit geçirirken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız, o uygulamada daha çok vakit geçirmek isteyeceğiniz şekilde dizayn ediyorlar ancak yine de bu teknoloji bağımlılığı için bir bahane değil. Sonuçta mevzu sağlığımız, zamanımız ve ilişkilerimiz. Nasıl bir strateji izlerlerse izlesinler eğer ortada büyük bir sorun varsa kendi hayatımızı düşünmeliyiz ve bağımlılıklarımızdan kurtulmak için gerek ailemizden gerek ilgili kuruluşlardan ve bu bağımlılık üzerine görevli insanlardan yardım almalıyız.

Büyük Teknolojiler Neler?

Teknolojinin iyi ve kötü yanlarından bahsettik ancak bildiğiniz üzere teknoloji telefon, bilgisayar gibi cihazlarla tabii ki de sınırlı değil. Peki en büyük teknolojik gelişmeleri öğrenmek istersek neyle karşılaşırız?

En büyüğü dersek birçok farklı düşünce çıkacaktır ve neredeyse tüm teknolojik gelişmeler çok değerlidir ancak en büyükleri dediğimizde sanırım bahsedilecek şeyler çıkabilir ortaya.

En büyüklerine örnek olarak kağıt, matbaa, optik telgraf, (Günümüzdeki cep telefonlarının optik telgraf sayesinde icat edildiğini söyleyebiliriz.) elektriğin kullanımı, uzaya yolculuk ve atom bombası yapımı verilebilir. Bu liste daha uzadıkça uzar ancak verilebilecek örnek olarak şu an bunları söyleyebiliriz. 

Yani uzun lafın kısası teknoloji, insanlığın ve mevcut çağımızın gelişip değişmesi için çok önemli bir yere sahip. Teknoloji ve bilimin izinden gidildikçe, hak ettiği değer verildikçe çok büyük işler başarabilir, şuan hayal bile edemeyeceğimiz teknolojilere sahip olabiliriz. Ancak en önemli şey teknolojiye sahip olmaktan ziyade o teknolojinin nasıl kullanacağımızdır. En büyük teknolojilere örnek verirken bahsettiğim atom bombası ve optik telgrafı örnek vereyim. Atom bombası büyük bir teknolojik gelişme ancak milyonlarca insanın ölümüne sebep olan bir teknoloji. Optik telgraf sayesinde bugün sahip olduğumuz telefonlar bugün bir insanı kendisine bağımlı edip o insanın hayatından çalabiliyor ancak sınırsız bilginin kapısını da açabiliyor. Dolayısıyla en önemli şey teknolojinin insanlık için iyiye kullanılmasıdır.

Aydınlık bir yarın, bugün teknolojiyi nasıl kullandığımıza ve ne kadar desteklediğimize bağlıdır.

Yorum Yap