TÜRK BİLİM KADINLARI

 TÜRK BİLİM KADINLARI
Okunuyor TÜRK BİLİM KADINLARI

Hayatın her evresinde büyük başarılara imza atan “Türk Kadın’ını” bu yazımda bilime yön vermesiyle ele alacağız.

Safiye ALİ (2 Şubat 1894 – 5 Temmuz 1952) 

Safiye Ali

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın tıp doktorudur. Bunun yanında tıp eğitimi veren ilk kadındır. Anne çocuk sağlığı üzerine çalışmalar yapan Safiye Ali’nin adı Süt Damlası Bakımevleri ile anılmaktadır. Mesleki çalışmalarının yanı sıra İstanbul’daki feminist hareketlere katılarak Türk kadınının seçme hakkı için mücadele etmiştir.

 

 

 

 

Afet İNAN (29 Kasım 1908- 8 Haziran 1985)

Afet İnan

Türk sosyolog, tarihçi ve akademisyendir. Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızıdır.

Afet İnan Cumhuriyetin ilk tarih profesörlerindendir. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde ilk Türk devrim tarih kürsüsünü kurmuştur. Türk medeniyeti ve devrim tarihine ait 50 kadar kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Türk Tarih Tezini ortaya koyan tarihçiler arasındadır. Cumhuriyet döneminin yeni tarih anlayışının temellerinin atılması ve kadın kimliğinin kurgulanmasında ideolog gibi hizmet etmiş bir cumhuriyet kadınıdır.

 

 

 

Jale İNAN (1 Şubat 1914 – 27 Şubat 2001)

 

Jale İnan

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın arkeoloğudur. Perge ve Side antik kentlerinin gün yüzüne çıkarılmasına emek vermiş; çıkarılan eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side müzelerinin kurulmasını sağlamıştır. Bunun dışında tarihi eser kaçakçılığına karşı kurtarma kazıları yapmıştır.

 

 

 

Feryal ÖZER (27 Mayıs 1975-)       

Türk astrofizikçidir. Karadelikler, nötron yıldızları ve teorik astrofizik üzerine çalışmalar yapmaktadır. Akademik hayatı Columbia, Harvard ve PriFeryal Özelnceton gibi ABD üniversitelerinde şekillenmiş, İsviçre’nin Cenevre kentindeki CERN’de ve Danimarka’daki Neils Bohr Enstitüsü’nde bulunmuştur. Feryal Özer, 2001’den beri NASA’da görev yapmaktadır. 2003 yılında dünyanın en tanınmış bilim insanları ile “Büyük Fikirler” listesine girmesiyle tanınmıştır. Görüntülenemeyen kara delikleri görüntüleme üzerine çalışan Özel’in başında bulunduğu Modelleme ve Analiz Çalışma Grubu, farklı teleskoplardan elde edilen milyonlarca veriyi birleştirerek 2019 yılında ortaya tek bir fotoğraf çıkarmayı başarmıştır.

 

 

Özlem TÜRECİ (6 Mart 1967) 

Türk asıllı Alman immünolog, girişimci, akademisyen, bilim insanıdır. Kanser araştırmaları konusunda deneyimli bir araştırmacı olan              Türeci, BioNTech adlı biyoteknoloji firmasının kurucularındandır ve baş tıbbi sorumlusudur. Kanser İmmünoterapi Derneği (CIMT)                Başkanı olarak görev yapmakta ve Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi’nde dersler vermektedir. Almanya’nın Mainz şehrindeki

Özlem TüreciBireyselleştirilmiş Bağışıklık Müdahalesi Takımı’nın (Ci3) da kurucularındandır. Kurucularından olduğu Ganymed Pharmaceuticals adlı şirket, günümüzde Japon firması Astellas’ın alt şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Türeci aralarında Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı, Asturias Prensliği Ödülü ve Aydın Doğan Ödülü’de dahil birçok ödül ve madalya ile ödüllendirildi. Ayrıca Forbes dergisinin “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını” 2021 listesinde 48. sırada yer aldı.

 

 

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
3
 • Nidanur Burun
  Nidanur Burun
  ziyaretci
  1 ay önce

  Eline sağlık balımm 😍 çok güzel bir yazı olmuş

  Cevapla
  1
 • Yönetici
  Yönetici
  Üye
  2 ay önce

  Çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlıkkk 😀

  Cevapla
  3