Türk Kahvesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

TÜRK KAHVESİ
 Türk Kahvesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Okunuyor Türk Kahvesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İnsan bazen bir koku ile geçmişe gidebilir mi?

 

Hepimiz olduğumuz yaşa kadar birçok anı bitiriyoruz iyisi de oluyor kötüsü de duyduğumuz, gördüğümüz hatta kokladığımız bir koku bize hangi anımıza götüreceğine bilemiyoruz. Bir keresinde yoldan geçerken yeni kesilmiş çim kokusu geldi burnuma o an çocukluğuma köy anılarıma gittim yemyeşil bir bahçemiz vardı bayılırdım bahçeyi sulamaya  her bir çiçeği toprağı su değdikçe içim ısınır o gelen çimen kokusuyla mest olurdum inanır mısınız bunu yazarken bile o kokuyu o an ki mutluluğum yaşıyorum… İşte hayat bir anda bir koku ile karşılaştırır ve sizi geçmişe götürür. Gelelim kokusunda sohbet olan hemen hemen herkesin severek içtiği bizi birleştiren, sohbetlerimize eşlik eden, bazen de yalnızlığımızı paylaştığımız  kahveye. Ben demeden siz okurken hemen anladınız bence Türk kahvesi olduğunu. Ah o kokusu yok mu çok isterim sizi götürdüğü anıları dinlemeye. Sizi kokusuyla mest eden bu kahvenin nasıl bulunduğunu ve sağlığınıza faydalarından bahsedelim  o zaman.

TÜRK KAHVESİ-1

 

Türk Kahvesi Nasıl Bulundu?

Araştırmacılar kahvenin 14. yüzyıl başlarında Habeşistan‘dan tüm dünyaya yayıldığını, çıkış yerinin de adının etimolojisi de kahve ile benzerlik gösteren Güney Habeşistan’daki Kaffa yöresi olduğunu belirtmektedir. 

Sadrazam Özdemiroğlu Osman Paşa‘nın babası olan Memlûk Çerkeslerinden Osmanlı’nın Yemen 

valisi Özdemir Paşa, lezzetine hayran kaldığı kahveyi İstanbul’a getirdi. Yeni hazırlama yöntemi ile kahve, güğüm ve cezvelerde pişirilerek Türk kahvesi adını aldı. Tahtakale’den başlayarak şehre yayılan kahvehaneler halk arasında yaygınlaşmasını sağladı. 

Önceleri Arap Yarımadası‘nda kahve meyvesinin kaynatılması ile elde edilen içecek, bu yepyeni hazırlama ve pişirme yöntemiyle özgün tadına kavuşmuştur. 

 

 

TÜRK KAHVESİ-2

TÜRK KAHVESİ-2

Türk Kahvesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Güzelleştirir.
 • Karaciğeri yeniler
 • Mutluluk verir.
 • Kanser riskini azaltır.
 • Enerjiyi yükseltir.
 • Kolesterolü düşürür.
 • %40 ağrı kesici etkisi yaratır.
 • Meme kanseri riskini azaltır.
 • %50 siroz riskini azaltır.
 • Kolay nefes almayı sağlar.
 • Diyabet ve parkinson rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur.
 • Yağ yakımını güçlendirir.

 

Kahve her ne kadar sağlıklı ve yararlı bir besin olsa da bazı hastalıkları bulunan veya ilaç kullanan kişiler için tüketimi uygun değildir. Kalp rahatsızlığı olan bireylerde kahve tüketimi çarpıntıya yol açabilir, kansızlığı olan bireylerde kahve tüketimi demirin emilimini azalttığından kansızlığı şiddetlenebilir. Tansiyon hastalarında ise kahve tüketimi, kan basıncının yükselmesine sebep olabilir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi hiçbir hastalığınız olmasa bile kahvenin de fazlası zarardır. Aşırı kahve tüketimi uykusuzluk, gerginlik, sinirlilik ve hassasiyet gibi olumsuzluklara yol açabilir. Günde 3 fincan üzeri kahve tüketimi doğurganlığı olumsuz etkiliyebilir,5 fincan üzerinde kahve tüketiminin de kemik erimesine yol açtığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bunlara ek olarak kahvenin sade veya yalnızca süt eklenerek tüketilmesi önerilir. Kremalı, şekerli, şuruplu ve hazır süt tozları içeren kahvelerde yağ ve şeker içeriği çok yüksek olduğundan kahvenin bu şekilde tüketimi faydadan çok zarara neden olacaktır. Sağlığınıza önem veriyorsanız günde 1-2 fincanı geçmeyin lütfen!

 Hadi kendimize bol köpüklü bir fincan Türk kahvesi yapalım hem ruhumuza iyi gelsin hem bedenimize…

 

Yorum Yap