Türk Sinemasının Çirkin Kralı: Yılmaz Güney

 Türk Sinemasının Çirkin Kralı: Yılmaz Güney
Okunuyor Türk Sinemasının Çirkin Kralı: Yılmaz Güney

Türk sineması deyince akla ilk gelen isimlerden biri hiç şüphesiz Yılmaz Güney’dir. 1 Nisan 1937’de Adana’da dünyaya gelen Yılmaz Güney birçok filminde de Adana’yı konu edinmiştir. Gerçek adı Yılmaz Pütün’dür. Adana’da Kemal ve Ad stüdyolarında bölge temsilciliği yapmıştır. Sinemaya ilk başlaması da Atıf Yılmaz öncülüğünde olmuştur. Üniversite için gittiği İstanbul’da Atıf Yılmaz ile tanışmış ve Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı “Bu Vatanın Çocukları” ve “Alageyik” filmlerinin senaryosunu Yılmaz Güney yazmış ve filmlerde de oyunculuk yapmıştır. Dergilerde de öyküler yazan Yılmaz Güney yazdığı bir öykü de komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle 1961 yılında tutuklanır ve bir buçuk yıl hapis cezası alır.

Hapishaneden çıktıktan sonra sinema hayatına devam etmiştir. Bu sürede filmlerinde hep ezilen Anadolu çocuğunu konu eder.” Çirkin Kral” lakabını da bu dönemde alır. Bu süreçteki en önemli film olan “Hudutların Kanunu” filmi Yılmaz Güney için oyunculuğunun geliştiği film olmuştur. Yönetmenliğini Ömer Lütfü Akad’ın yaptığı filmin senaryosunu Yılmaz Güney ile birlikte yazmışlardır.

1971 yılına gelindiğinde; Efraim Elrom’un öldürülmesinden sorumlu kişileri saklaması suçuyla Yılmaz Güney iki yıl hapis cezası almıştır ve sürgüne mahkum edilmiştir. Bu süre zarfında öykülerini ve şiirlerini Güney dergisinde yayınlamıştır. İki yıldan uzun süre hapiste kalan Yılmaz Güney 1974’ yılında özgürlüğüne kavuşmuştur.  1974 yılında “Arkadaş” ve “Endişe” filmlerini çekmiştir.

yılmaz güney

Daha sonra tekrar bir suçla yine hapis cezası aldı bu kez 19 yıl ceza alan Yılmaz Güney hapse girmeden bir gün önce “Şeytanın Oğlu” filmini çekmiştir.  Cezaevinde sinemaya olan ilgisi devam eder. Senaryolarını yazdığı “Yol” ve “Sürü”

filmleri çekilir. Sürü filmini Zeki Ökten yönetmenliğinde, Yol filmi ise Şerif Gören yönetmenliğinde çekilir. Yol filmiyle 1982’de Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır. 1981’de bir günlüğüne izin alarak cezaevinden çıkmıştır. Bu sürede Fransa’ya kaçmış ve yaşamına orada devam etmiştir. Fransa’da son filmi olan “Duvar” filmini çekmiştir. Son günlerini de burada geçiren Yılmaz Güney 1984’te mide kanserinden yaşamını yitirmiştir.

Yorum Yap