Tutunamayanlar’ın Oğuz Atay’ı

 Tutunamayanlar’ın Oğuz Atay’ı
Okunuyor Tutunamayanlar’ın Oğuz Atay’ı

TUTUNAMAYANLAR’IN OĞUZ ATAY’I

Türkiye’de çok okunan ve oldukça sevilen büyük yazarlarımızdan Atay, hem akademisyen kimliği, hem de yazdığı roman ve öyküleriyle derin izler bıraktı. Türk edebiyatının yetiştirdiği en büyük isimlerden biri olan Oğuz Atay’ın hayatına gelin  hep beraber bakınalım.

oğuz atay

Oğuz Atay 12 Ekim 1934’de Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babası ağır ceza yargıcı olan aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi’nde milletvekilliği de yapan Cemil Bey’dir. Oğuz Atay Ankara’da ilk ve ortaokul eğitimini tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için İstanbul’a gitmeyi karar veren Oğuz Atay sınavlara girer ve İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni kazanır. 1957 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olur. Bir dönem Kadıköy vapur iskelesinin yapımında çalışmıştır. Ardından bu görevinden istifa eden Oğuz Atay, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlar. Oğuz Atay 1961 yılında modacı olan Fatma Gürbüz ile evlenir. Bu evlilikten de bir kız çocuğu dünyaya gelir.

WhatsApp Image 2021 01 24 at 20.33.42

 ‘’-Kolundaki yaralar efendim? -Tutunurken öyle oldu Olric. -Ya yüreğindeki yaralar efendim? -Tutulurken öyle oldu Olric! -Peki ya gözlerindeki suskunluk; ne efendim. -Hiç dokunma. Sus Olric.’’

İki Oğuz Atay olduğu kanısına varılmıştır. Biri neredeyse pozitivist, dayanıklı bir insan, Topografya kitabını, Mustafa İnan’ın yaşam öyküsünü yazan, 1960’ların başında bir fikir dergisi çıkartmak için çırpınan kişi.
İkincisi: korkuyu beklerken tehlikeli oyunlara bile tutunamayan, yine de o oyunlarda yaşayan, geleceği elinden alınmış beyaz mantolu bir adam: Dipten sarsılmış, kırgın, hatta umutsuz biri.

‘’Elimde değil Olric! Ne efendimiz. Elleri Olric elleri.’’

Tutunamayanlar kitabının konusu genel itibariyle modern yaşamın bireyde yarattığı “topluma yabancılaşma, toplumdan kopma ve kalıplaşmış düşüncelerin reddi” temalarının etrafında döner. Tutunamayanlar’ın ardından 1973’te Tehlikeli Oyunlar adlı roman yayımlandı. Oğuz Atay, tüm öykülerini Korkuyu Beklerken adlı kitabında topladı. Bu kitabı da 1975 yılında Prof. Mustafa İnan’ın hayatını konu alan Bir Bilim Adamının Romanı takip etti.
Oğuz Atay, kitaplarında düşü ve gerçekliği harmanlar ve üstkurmaca adı verilen kurgu türünü kullanan ilk yazarlardan biri olarak kabul görür. Oğuz Atay, bu anlamda postmodernist bir yazardır.

WhatsApp Image 2021 01 24 at 20.34.01

OĞUZ ATAY

“Tutunamayanlar ile çok basit bir iş yapmak istedim; insanı anlatmayı düşündüm. Kapalı dünyalar içinde yaşayan yazarların bile bu cümleye hemen isyan edeceğini, “Peki herkes ne yapıyor?” diye öfkeleneceğini bildiğim halde bu basit gerçeği söylemekten kendimi alamıyorum.”
Atay, Tutunamayanlar’ı 1970’de bitirdi. Aynı sene TRT Roman Ödülü’nü kazandı. Herkesin tutunamadığı anların olduğunun farkındadır. Kimseye kendi tutunamayışını yansıtmaz. Çok mutlu olmuştur, çok acılarda görmüştür. 43 yaşında hayata gözlerini yuman Atay aramızdan erkenden ayrılmıştır. Mezarı Edirnekapı Sakızağacı Şehitliğinde 5.
adadadır.

“Seni tanımadan önce ağaçların çiçek açtığı ve yaprak döktüğü mevsimleri hep kaçırırdım.”

WhatsApp Image 2021 01 24 at 20.34.19

OĞUZ ATAY

Son sözleri “Sevinmeyin, daha ölmedim” olmuştur. Uzunca bir süre beyninde ki tümör ile savaşan Atay’ı ölüm
Mecidiyeköy’deki arkadaşı Altay Gündüz’ün evinde yakalamıştır. Oğuz Atay banyodadır ve uzun süre çıkmaz, bu durumdan endişe duyan ev halkı seslenir ve “Sevinmeyin, daha ölmedim.” cevabının muzipliğiyle gülmeye koyulurlar. Aradan bir süre daha geçer ve Oğuz Atay dışarı çıkmaz. Bunlar yazarın son sözleridir.

Ben de bugünkü yazımı Atay’ın Tutunamayanlar kitabından içime işlemiş bir sözüyle bitirmek istiyorum.  ŞEN VE ESEN KALINIZ…

 ” Seviyorum sizleri insan kardeşlerim. Durup dururken seviyorum işte. Sevip duruyorum. Kollarımı açıp bütün insanlığı kucaklıyorum.”

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Peri
  Peri
  ziyaretci
  8 ay önce

  Kalemine sağlık yüreği güzel dostum.

  Cevapla
  11