Uluslararası Ödül Alan 5 Türk Filmi Önerisi

 Uluslararası Ödül Alan 5 Türk Filmi Önerisi
Okunuyor Uluslararası Ödül Alan 5 Türk Filmi Önerisi

Susuz_Yaz_afiş

SUSUZ YAZ (1963):

Necati Cumalı’nın aynı isimde kitabından uyarlanan bir filmdir. Yönetmen koltuğunda Metin Erksan yer almaktadır. Başrollerinde ise; Erol Taş, Hülya Koçyiğit ve Ulvi Doğan yer alır. Filmde, su sıkıntısı çeken köylüler mahsullerini sulamak için Osman’ın tarlasından çıkan suyu kullanmak ister. Osman buna izin vermez ve köylülerle aralarında anlaşmazlık çıkar. Bu anlaşmazlık bir cinayete neden olmuştur. Bu cinayet de Osman’ın kardeşi Hasan’ın üstüne kalır…  Film, 1964 yılında Berlin Film Festivali’nde “Altın Ayı” ödülüne layık görülür.

 

 

Yol-film-1981

YOL (1982):

Senaryosu Yılmaz Güney’e ait olan, yönetmenliğini Şerif Gönen’in üstlendiği bir filmdir. Konusu ise; cezaevinde mahkum olan beş adamın bayram izniyle bir haftalığına memleketlerine gitmelerine izin verilir. Her birinin farklı hikayesi vardır. Bu hikayelerden en dokunaklısı Seyit Ali’nin hikayesi olmuştur. Seyit Ali, namusuna leke sürdüğü gerekçesiyle karısı Zine’yi öldürmekle yükümlüdür. Onu almak için köye giden Seyit Ali zorlu bir yoldan geçer… Anadolu’nun en dokunaklı ve en gerçekçi hikayelerinden olan bu film Cannes Film Festivali’nde “Altın Palmiye” ödülüne layık görülmüştür.

 

 

kış uykusu

KIŞ UYKUSU (2014):

Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı ve başrollerinde; Haluk Bilginer, Melisa Sözen ve Demet Akbağ yer almaktadır. Filmde; tiyatrocu olan Aydın emekli olduktan sonra Kapadokya’da bir butik oteli işletmeye başlar. Burada boşanmış olan kardeşi Necla ve soğuk, mesafeli tavrıyla dikkat çeken genç eşi Nihal ile birlikte yaşamaktadır. Her biri hayatlarındaki farklılıklar yüzünden bir çatışma içerisindedirler. Bol diyaloglu bir film olan Kış Uykusu ülkemize ikinci kez “Altın Palmiye” ödülünü getirmiştir.

 

sivas

SİVAS (2014):

Yönetmen Kaan Müjdeci’nin ilk uzun metrajlı filmi olan Sivas, taşrada Aslan adında bir çocuğun, Sivas adındaki köpekle olan bağını konu edinir. Aslan, bir köpek dövüşü sonrası yaralanan Sivas’ı sahiplenir ve onunla aralarında oluşan ilişkiyi seyirciye sunar. Film, 71. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülünü kazanmıştır.

 

kelebekler

KELEBEKLER (2018):

Yönetmenliğini Tolga Karaçelik’in yaptığı ve başrollerinde; Bartu Küçükçağlayan, Tolga Tekin, Tuğçe Altuğ’un yer aldığı filmdir. Filmde; annelerinin ölümünden sonra birbirinden ayrılan üç kardeş yıllar sonra aldıkları bir telefonla bir araya gelir ve babasının köyüne gitmek için yola çıkarlar. Köye ulaştıklarında babalarının öldüğünü öğrenirler. Bu süreçte babalarını ve birbirlerini daha yakından tanımaya başlarlar. Film, Sundance Film Festivali’nde “Büyük Jüri Ödülünü” kazanmıştır.

 

Yorum Yap