Yaşam Kalitenizi Arttıracak 10 Sebze

 Yaşam Kalitenizi Arttıracak 10 Sebze
Okunuyor Yaşam Kalitenizi Arttıracak 10 Sebze

Yaşam kalitemizi artırabilmenin en önemli kurallarından biri vücut ve ruh sağlımızı dinç tutabilmektir. Kendimizi sağlıklı hissettiğimiz de aynı zamanda psikolojik olarak da çok daha iyi hissederiz. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak, bedenimizi dinç tutabilmek adına düzenli bir şekilde spor yapmak ve tabii ki de yeme alışkanlıklarımıza dikkat ederek daha sağlıklı besinler tüketebiliyor olmak gerekir.  

  Sağlıklı beslenmek dendiğinde hemen hemen hepimizin aklına ilk önce sebze tüketimi gelmektedir. Sebze tüketimi içerdiği vitamin, mineral, protein ve lif yapılarıyla vücudumuzun gereksinim duyduğu besinleri almamızı kolaylaştırır. Hangi sebzeyi tükettiğimizin yanı sıra nasıl tükettiğimizde büyük önem arz eder. Bu yüzden sizler için en sağlıklı 10 sebzeyi derlemekle birlikte nasıl tüketilmesi gerektiğini de belirttim.  

İŞTE EN SAĞLIKLI 10 SEBZE! 

1.SOĞAN  

soğanın faydaları

soğanın faydaları

  Bol miktarda C vitamini, A vitamini, B6, B9 vitaminleri, sodyum, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum, kükürt minarelleri ve antioksidan kaynakları kuersetin ile fisetin içerir.  

  Bağışıklık sistemini güçlendirmekle birlikte soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkları önler. Sindirim sistemini destekler ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Özellikle saçın ihtiyaç duyduğu kolejen üretimini destekleyerek saç dökülmesini engeller. Ayrıca soğandan hazırlanan kür saç derisine düzenli bir şekilde uygulandığında hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmakla birlikte saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını da sağlar. İçerdiği B9 vitamini ise ruh sağlığını dengelemeye yardımcı olarak depresyonu azaltır. En bilindik faydalarından bir tanesi ise adet sancılarına ve bazı problemlerden oluşan adet gecikmelerine iyi gelmesidir. 

Nasıl tüketilmeli?  

  Hemen her yemekte pişirerek kullandığımız soğanı çiğ olarak da tüketilebilir. Mide problemleri olan kişiler pişmiş tercih etmelilerdir. 

2.ISPANAK 

Ispanak bol miktarda C, E, A ve B vitaminleri, magnezyum, demir ve kalsiyum içerir. Bu nedenle besin değeri yüksektir.  

  İçerisinde bulunan magnezyum sayesinde metabolizmayı hızlandırdığı için diyetlerde tavsiye edilir. Kemik sağlığına iyi gelmekle birlikte diş minesini de güçlendirir.  A vitamini sayesinde göz sağlığına iyi gelir. Kanser hücrelerine engel olarak oluşumunu ve gelişimini engeller. 

Nasıl tüketilmeli? 

 Ispanak pişirilerek ve çiğ şekilde tüketilebilir. Besin zenginliği açısından çiğ tüketilmesi daha faydalıdır. Uzmanlar ıspanağın içerisinde nitrat denilen doğal bir maddenin nitrite dönüşebildiğini bu durumda da ıspanak zehirlenmesine neden olabileceğini belirterek ıspanağın pişirildikten hemen sonra tüketilmesi gerektiğine dikkat çeker. Ayrıca aşırı ıspanak tüketimi mideye zarar verebilir. Şişkinlik, gaz, kramp gibi sorunların oluşmasına neden olur. 

3.HAVUÇ 

havucun faydaları

havucun faydaları

  Havuç içerisinde; A, C, K ve B8 vitaminleri, pantotenik asit, folik asit, potasyum, demir, bakır ve magnezyum barındırır.  İçerisinde bulundurduğu A vitamini ileri yaş göz problemlerini engeller. Diş eti problemleri ve ağız kokusunu önler. Yüksek lif içeriği sayesinde kabızlık problemine iyi gelir. İyi kolesterolü yükseltirken, kötü kolesterolü düşürür. Antioksidan özelliğinden dolayı genel anlamda cildi korur ve temizler. 

Nasıl tüketilmeli? 

 Vitamin değerini kaybetmemesi için havucu çiğ tüketmek daha faydalıdır. Düzenli bir şekilde havuç suyu tüketimi de bağışıklığı güçlendirmek adına önerilmektedir. 

4.Lahana 

lahananın faydaları

lahananın faydaları

  Lahana yüksek miktarda C vitamini ve A vitamini içerir. Ayrıca B5, B6, B1, B2, B3 gibi temel vitaminler bakımından da zengindir. Sodyum ve potasyum başta olmak üzere magnezyum, manganez, fosfor, kalsiyum ve çinko mineralleri içerir. 

    Kükürt içeriği sayesinde egzama, sedef gibi cilt hastalıklarında iyileşme sürecine fayda sağlar. Kalsiyum, potasyum ve magnezyum minerallerinin zenginliği sayesinde kemik ve kas sağlığını güçlendirir. Lif açısından zengin olan beyaz lahana bu sayede uzun süre tok tutar.  

Nasıl tüketilmeli?  

 Lahananın çiğ yaprakları salata yapılarak veya pişirilerek tüketilebilir. Lahana tüketimi gaz problemine sebep olabilir bu yüzden pişirilerek yenilmesi önerilir. 

5.PAZI 

 Kükürt, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum ve magnezyum minerallerini içermekle birlikte A, B1, B2, B3, B6, vitaminlerini de bünyesinde barındır.  

    Pazı içerisinde bulundurduğu biyotin ile saçı besler ve parlaklığını artırır. Ayrıca içerisindeki A ve C vitaminleriyle de saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesini engeller. Kansızlığa iyi gelerek anemi rahatsızlığına fayda sağlar. Halsizlik ve bitkinliğe iyi gelerek Yorgunluğa yarar sağlar. 

Nasıl tüketilmeli?  

Tıpkı ıspanak gibi pişirilerek tüketilebileceği gibi çiğ olarak da salatalarda tüketilebilir.  

6.BROKOLİ  

brokolinin faydaları

brokolinin faydaları

   İçerisinde C, E, A, K B6, B2 vitaminleri ve magnezyum, fosfor, potasyum, demir, çinko, selenyum mineralleri bulunmaktadır. İçeriğindeki sülfür maddesi iltihap oluşumunu engelleyerek damar duvarlarını genişletir. Bu sayede kan akışını düzenler. Zengin lif yapısı nedeniyle diyet listelerinde yerini alır. K vitamini içeriğiyle kemik sağlığına faydalıdır. Saçları daha gür ve sağlıklı hale getiren brokoli, ayrıca stresi azaltan ve saç dökülmesine karşı mücadele eden iyi bir B vitamini kaynağıdır. 

Nasıl tüketilmeli? 

 Brokoli hafif bir şekilde pişirilerek ya da kızartılarak tüketilebileceği gibi içinde yer alan besinleri korumak için salatadaki yeşillikler gibi çiğ de tüketilebilmektedir. 

7.ENGİNAR 

 Enginar; fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerinden oldukça zengindir. Yapısında bulunan potasyum minerali, vücutta ki sodyum-potasyum dengesini düzenleyerek tansiyonu düzenler. İçeriğinde bulunan idrar söktürücü özelliği sebebiyle böbreklerin çalışmasını düzenleyerek vücuttaki istenmeyen sıvıların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Mide ve bağırsağı temizleyerek şişkinlik ve gaz oluşumunu engeller. Lif bakımından da zengin olması hem vücudu beslemesi hem de tok tutması sebebiyle kilo vermeye yardımcı olur. 

Nasıl tüketilmeli? 

 Enginar daha çok zeytinyağlı yemeklerde tercih edilse de çiğ olarak salatalarda tüketmek de oldukça faydalıdır fakat fazla tüketimi ishale ve gaz problemine neden olabilir. 

8.KIRMIZI PANCAR 

kirmiziturp min

kırmızı pancarın faydaları

 A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve betalainler denilen antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Ayrıca içerisinde sodyum, kalsiyum, sülfür, klor, bakır, iyot, doğal şeker, bioflavonoidler ve potasyum gibi besin maddeleri de bulunur. 

 Pancar demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık problemlerine iyi gelir. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan pancar mide, sara kesesi ve böbrekleri temizler. Yoğun lif içeriği ile de hazmı kolaylaştırır, mide ekşimesi sorunlarına iyi gelir. İçerdiği C vitamini etkisiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken öte yandan bilişsel fonksiyonların iyileşmesine yardımcı olur. 

Nasıl tüketilmeli? 

 Yapısında bulunan betalainlerin ısıdan zarar görmesini engellemek için pancarın çiğ olarak tüketilmesi önerilir. Genellikle turşusu yapılarak ya da suyu sıkılarak tüketilir. 

9.PATATES 

patatesin faydaları

patatesin faydaları

   İçerisinde A, C, K, B6 ve E vitaminlerini bulundurmakla birlikte, bolca potasyum, folat, kalsiyum, demir ve magnezyum da içerir. Cilt ve saç sağlına olan faydalarıyla bilinir. Hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildi ölü hücrelerden ve yağlardan temizler. Ayrıca saç sağlığını koruyarak dökülme problemlerini de önlemede yardımcı olur. İçerisinde ki potasyum sayesinde kan basıncını düşürüp dengeler. Kandaki insülin oranını da ortaladığından şeker hastaları tarafından tüketilebilir. Bulundurduğu B6 vitamini sayesinde ise stres depresyon ve yorgunluk gibi sorunlara iyi gelir. 

Nasıl tüketilmeli? 

   Kızartma, haşlama, fırınlama gibi birçok şekilde tüketilebilir. Haşlandığında kabuğuyla birlikte haşlanması önerilir. Fakat özellikle kabuğunda yeşillenme olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde solanin zehirlenmesine sebebiyet verebilmektedir. Fazla tüketilmesi halinde kilo alımına neden olabilir. 

10. BEZELYE 

 İçerisinde A, C, K, B9 vitamini, demir, potasyum, fosfor, kalsiyum, çinko, diyet lifi, magnezyum ve folik asit barındırır. Diyet lifleri oldukça yüksek olan bezelye, mideyi tok tutarak zayıflamaya yardımcı olur. Bezelyeler, saç ve kafa derisinin sağlığını korumaya yardımcı olan çinko, demir ve B vitamini gibi mineral ve vitamin içerir. Bezelyede bulunan K vitamini, Alzheimer ve artrit gibi ciddi hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur. Antioksidanlar bakımından güçlü olan bezelye, kırışıklık ve osteoporozun önlenmesinde yardımcı olur. Genel anlamda cilt sağlığını korur. 

Nasıl tüketilmeli? Sağlık

 Bezelye taze olarak çok çeşitli yemekleri yapılıp yenildiği gibi kurutularak, dondurularak, konservesi yapılarak ileride tüketmek için saklanabilir. Kuru bezelye protein ve nişasta açısından taze bezelyeden daha zengindir. 

Yorum Yap