Yiyeceklerin tatlarını arttırmak mümkün mü?

 Yiyeceklerin tatlarını arttırmak mümkün mü?
Okunuyor Yiyeceklerin tatlarını arttırmak mümkün mü?

Yiyeceklerin Tatlarını Arttırmak Mümkün Mü?

      Geçenlerde Masterchefden dolayı gündeme gelen MSG ‘yi inceleyelim mi? 5.tat olarak bilinen umami yani MonoSodyum Glutamat kendisi beyaz renkli, kristal yapıdadır. Tek başına herhangi bir tadı yoktur. MSG’nin diğer bir ismi Çin Tuzudur. Konulduğu besinin lezzetini arttırır. Tatsız, tuzsuz hiç yenmeyecek bir yiyeceği bile yenilebilir hale getirebilir. Tat alma duyusu, dil üzerindeki 200 adet tat tomurcuğunun içine tükürük tarafından ayrıma uğrayan kimyasal maddelerin girmesiyle başlar. Burada oluşan sinyaller, sinirler yoluyla beyine taşınarak tat alma duyumuzu harekete geçirir. Dilimiz genelde 4 farklı tadı algılayabiliyor. Bunlar, tatlı, acı, ekşi ve tuzlu olarak biliniyor.Tatlı besinler dilin ucu, acı dilin kökü, ekşi ve tuzlu ise, dilin yan kısımları tarafından ayırt ediliyor. Dilimiz 4 veya 5 tadı ayırt edebilirken beynimiz, yüzlerce tadın karışımını değerlendirebiliyor. Lezzet ise, tat ve koku duyularının ortak çalışmasıyla algılanıyor. Koku alma duyusu, lezzeti ayırt etme görevinin yüzde 70-80 gibi önemli bir kısmını üstleniyor.

   Monosodyum glutamat, tad alma duyumuzu etkiliyor. Ağzımıza attığımız ilk yemekle birlikte tat alma duyusu harekete geçerek, beyne ilk sinyalini gönderiyor. Bu ilk sinyalle birlikte tadı oluşturan madde ağzımızda kaldığı sürece sinyallerin seviyesine karşı duyarlılık hızla düşmeye başlıyor.Bu nedenle bazen yediğimiz çok tatlı bir yiyecekten sonra alınan gıda bize şekersizmiş gibi geliyor. Monasoydum  glutamat içeren gıdalar yediğimizde ise,tat alma duyumuzu daha fazla hassaslaşır ve MSG ‘li gıdaları daha fazla tüketiyoruz. MSG ’li yiyeceklerden sonra alınan normal besinlerde tat alma duyarlılığımız azaltır .Bu nedenle hazır gıda maddeleri tüketiminden sonra diğer besleyici besinlerden tat alamıyoruz ve yemiyoruz. Glutamat aslında proteinlerinin yapısında bulunan bir madde olup süt, peynir, mantar, et, sebze gibi birçok besinin içerisinde doğal olarak bulunmaktadır. Endüstride kullanım sebebi protein kaynağı olması değil gıdalarda iştah açmasıdır. Tüketici MSG li gıdaları yedikten kısa süre sonra  tekrardan acıkıyor bu durum ise sürekli yemek yemeğe yöneltiyor insanı.

Hamburger

Peki hangi yiyeceklerde MSG var birazda bu konuya değinelim mi? Hazır köfte harçları, et suyu tabletleri, hazır çorbalar, cips, kraker, salam, sosis, hamburger ve aklınıza gelemeyecek bir çok gıdada vardır. Bizim yapmamız gereken ürün(100) alırken içindekiler kısmına dikkat etmektir. Ürünün içindekiler kısmında E61 ya da monosodyum glutamat diye geçmektedir. Gıdalarda ki Glutamatın miktarı önemli aslında FAO, JECFA ve FDA gibi dünya sağlık otoriteleri MSG kullanımı yasal olduğunu bildirmiş ve gıdalarda kullanımını onaylamıştır. Fakat denetlenmeyen ve MSG miktarı yüksek olan ürünler piyasaya sürülmektedir. Bu şekilde yüksek miktarda MSG tüketiminden 15 dakika sonra şiddetli baş ağrısı, vücutta yanma hissi, terleme, ishal, bulantı ,kusma gibi etkilerle karşılaşırsınız yaklaşık 2-3 saat sonra bu durum tekrar normale döner. Fakat uzun süreli ve düzenli MSG tüketimi sonucunda; Alzheimer, Parkinson, retina hasarı, diyabet, obezite, hipertansiyon, böbrek ve karaciğerde ciddi hasar, astım ve alerjik(100) gibi hastalıklara yol açıyor.

Tüketiciler ne yediğinizi bilmelisiniz…

Yorum Yap