SERENAD

 SERENAD
Okunuyor SERENAD

İnsanların yaşadığı sürece temel  ihtiyaçları vardır olmazsa olmazlar.Yemek yemek ,su içmek,uyumak,üzülmek,sevmek,sevilmek gibi .Ben bu ihtiyaçları sıralarken kitapları da eklerim,eklenmelidir diye de düşünürüm.

Kitap okumanın ,kitapların insan üzerinde nasıl güzel bir etki yaptığı herkezce bilinir. Ben bu etkiyi bir tık daha fazla yaşadığıma da inanırım .çünkü kitaplar benim için çok başka çok daha özel .Kendimden bir parça gibi okurken mutlu olmak,okurken sakinleşmek,okurken başka bir şey düşünmemek, insanın kendine ayırdığı zaman gibi yani kendiyle başbaşa kaldığı o özel nadir anlar…

Kitapları bu kadar çok seven biri olarak güzel bir kitap önerisinde bulunmak isterim .Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli’nin okurlarını büyülediği o muhteşem eseri SERENAD.

Her şey ,2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi’nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran’ın ABD’den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner ‘i karşılamasıyla başlar .

1930 ‘lu yıllarda İstanbul Üniversitesi’nde hocalık yapmış  olan profesörün isteği üzerine,Maya bir gün  onu Şile’ye götürür.Böylece katları yavaş yavaş açılan 60 yıllık dokunaklı bir aşk hikayesine karışmakla kalmaz ,dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin bir takım sırları da öğrenir.

SERENAD 60 yıllık bir aşkı ele alır .Bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor.Okurunu sımsıkı kavrayan bezen gözyaşlarınızı tutamayacağımız SERENAD da Zülfü Livaneli’nin romancılığının en temel niteliklerinden biri yine başrolde:İç içe geçmiş kaynaşmış kişisel ve toplumsal tarihlerin kusursuz dengesi .

SERENAD romanında dokunaklı 60 yıllık bir aşk hikayesi anlatmasına rağmen yazar aşk romanı kavramına vurgu yapmadığını belirterek “Kitaba özellikle aşk romanı demedim .Aşk kelimesi çok kirletildi” demiştir .Romanı okuduğumuzda da Livaneli’nin ne kadar haklı olduğunu gerçek aşkların bildiğimizden çok başka çok farklı olduğunu sevmenin ne denli fedakarlıklar istediğini anlıyoruz .

Severek okuduğum bu güzel Zülfü Livaneli kitabını sizlerinde keyifle okuyacağını umarım .Okuyan herkesin kendinden birşeyler bulacağı eşsiz bir roman.Kitapların kapakları hiç kapanmasın diyorum ve bol kitaplı günlerimiz olsun

 

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Mert kıral
  Mert kıral
  ziyaretci
  5 ay önce

  Çok güzel ve sürükleyici olmuş🤍

  Cevapla
  3